Notikumi

Priekules novada vēstures un sociālo zinību skolotāji izbraukuma seminārā Liepājā

 Priekules novada vēstures un sociālo zinību skolotāji tiekas izbraukuma seminārā Liepājā .
18.03.2015. apmeklēja Liepājas muzejā izstādi

Dienvidkurzemes ļaudis, dzīve un darbs

Dienvidkurzemes novads aizņem plašu apgabalu Kurzemes dienvidrietumu daļā. To mēdz dēvēt arī par Lejaskurzemi. Tās lauku sadzīvei raksturīga senu materiālās un garīgās kultūras elementu saglabāšana salīdzinoši ilgāk nekā citviet Latvijā.

Īpaši tas sakāms par tradicionālo tautastērpu darināšanu un valkāšanu trīs pagastos - Rucavā, Nīcā un Bārtā. Dienvidkurzemē šīs tradīcijas izzuda līdz ar pēdējām 20. gs. sākumā dzimušajām to darinātājām un valkātājām, t.i. 20.gs. otrajā pusē. Līdz ar to izpratne par autentisku, katram pagastam vien raksturīgu tautastērpu saglabājusies līdz mūsdienām.


Tautas apziņā dziļi iesakņojušies arī priekšstati par ģimenes godu tradicionālo kārtību un tās ievērošanas nepieciešamību, līdz ar materiālās kultūras elementiem neļaujot izzust novada folkloras vērtībām.


Liepājas muzeja ilggadējais vadītājs un dibinātājs Jānis Sudmalis 35 gadus veltījis Liepājas muzejam, veidojot arī tā etnogrāfijas kolekciju. Liepājas muzeja etnogrāfijas kolekcijas veidošanās notikusi Jānim Sudmalim ietekmējoties no Latvijas etnogrāfiskā muzeja veidotāja Matīsa Siliņa. Tieši viņš bija pamudinātājs J. Sudmalim uzsākt materiālu vākšanu Liepājas novadā. Jāņa Sudmaļa izveidotā muzeja etnogrāfijas kolekcija vispusīgi raksturoja Dienvidkurzemes lauku sadzīvi, materiālās un garīgās kultūras vērtības. Tā arī kalpoja par pamatu ekspozīcijai "Dienvidkurzemes ļaudis, dzīve un darbs". 


Pēc šīs ekspozīcijas apmeklēja arī izstādes, kuras veltītas Liepājas pilsētas jubilejai.
Pēc tam skolotājiem bija seminārs Liepājas Europe direct i centrā, kur tā vadītāja Kristīne Zabe stāstīja par svarīgākajiem aspektiem ES jautājumos.Skolotāji darba gaitā tika iesaistīti gan erudīcijas konkursā, gan saņēma materiālus, kurus var izmantot mācību procesā.Skolotāji dalījās pieredzē un ieguva arī jaunas zināšanas un radošas idejas turpmākajai sadarbībai gan ar Liepājas muzeju, , gan ar ES informācijas punktu.


Paldies visiem skolotājiem par atsaucību!
Paldies Priekules novada izglītības darba vadītājai Agritai Purviņai par atbalstu un sadarbību!
Priekules novada vēstures un sociālo zinību MA vadītāja Agita Rukute

Atpakaļ