Kultūras notikumi
Aizvadīta Baltu vienības diena
22. septembris Latvijas un Lietuvas kalendārā atzīmēts kā Baltu vienības diena. To svin arī Priekules novadā un Skodas rajonā.
Pirms gada priekulnieki ar kaimiņiem tikās Lietuvā, šogad kaimiņi tika aicināti pie sevis. Tur, kur tagad ir Krote, senajā Piemares zemē atradās Traisti. Šodien vēstures un seno notikumu izzinātāju pulkā rosās arī Bunkas pagasta Krotes folkloras kopa “Traistēni”. Kopas vadītāja Līga Strēle ar entuziasmu pārņēma stafeti no skodeniekiem. Pagājušajā gadā Bartuves pilskalnā līdzās lietuviešu valodai skanēja arī latviešu valodā dziedātas senās tautu dziesmas.
“Traistēni” pie sevis Krotē ielūdza “Virzu” no Brocēniem, “Stropu” no Saldus, “Zīli” no Kazdangas, “Kūravu” no Kuldīgas, Pampāļu folkloras kopu un Skodas etnogrāfisko ansambli. Pēc sasveicināšanās rituāla katra kopa rādīja priekšnesumus, kas domas virzīja senatnē: kas bija balti, kāda bija viņu valoda, kā viņi dzīvoja?
Līga Strēle pārliecināta: “Viss spēks nāk no zemes, un tikai tad, kad spēks aizsniedz zarus, raisās lapas un zied ziedi… Ja mēs nezināsim tautas sensenos notikumus, mums nebūs arī nākotnes!”
Smieklu dzirksti klausītājos izsauca “Kūravas” stāstniece Liesma Lagzdiņa. Kad tautastērpa visā krāšņumā ceļa galā gaidījusi transportu, lai brauktu uz Kroti, piestājis spožs auto, no kura izkāpuši glīti ģērbti vīri. Esot no Saeimas. Jautājuši Liesmai, vai var ar viņu kopā nobildēties un uz kurieni viņa tik interesantā tērpā sataisījusies? Uz Baltu vienības dienas svinībām, atbildējusi Liesma. Kas tie par tādiem svētkiem, neizpratnē bijuši glaunie kungi. Kad Liesma izskaidrojusi, kungi jautājuši, kur tad svinības notiks? Krotē! Kur tāda vieta ir? Tā nu “Kūravas” dalībniecei pa ceļam uz Baltu dienas svinībām nācās nodarboties ar izglītojošo darbu. Diemžēl šādas situācijas nav unikālas.
Sarīkojumā uzstājās arī vēsturnieks Agris Dzenis un pastāstīja savas versijas par baltu tautām, kā tās veidojušās, kas bijuši viņu priekšteči un kāpēc svinam Baltu vienības dienu. Turpinājumā uzstājās Māra Tīmane no Kazdangas, kas zīmē senās baltu zīmes. Viņa atzina, ka dzīvo ar tām, ka radīšanas process ir īpašs. Izstāde ar Māras zīmējumiem apceļojusi visu Priekules novadu. Krotes skolas direktore Gita Spiģere stāstīja par skolēnu, pedagogu un pārējo darbinieku kopīgā projekta “Krotes Lielvārdesjosta” tapšanu. Projektā iesaistīto dalībnieku dzīves dati tiek pārkodēti rakstos un veidojas unikāla josta. Šis process nav beidzies.
Pēc runām un dziesmām dalībnieki devās uz Saulgriežu kalnu, kas atrodas iepretim kultūrvēsturiskajam Vārtājas pilskalnam. Skaistās upes senlejas fonā folkloristi cits citam mācīja dziesmas un rotaļas. Vakars noslēdzās, iededzinot Baltu ugunskuru un baudot uz ugunskura vārītu “Bruņinieku” zupu, kuras obligātās sastāvdaļas ir brieža stilbs un tītarene, kā krotenieki dēvē pelašķi.
Baltu vienības dienas dalībnieki bija gandarīti, ka nevainojami tika paveikti visi tehniskie darbi. Šoferi strādāja pēc grafika, galdi un krēsli salikti, ugunskurs sakārtots. Skolas pavāre Ingūna Dreimane gādāja par izcili garšīgu zupu, ko Imants Akerblūms prasmīgi dalīja pie ugunskura. Malda Andersone ar saviem kultūras nama darbiniekiem lieliski pārvaldīja visas sarīkojuma nianses.
Gundars Venens,
kultūras nodaļas vadītājs