Cilvēki novadā
’’Lai aiz manis nepaliek tukšums, bet dzīvības pilni graudi....’’ /Ā.Elksne/
Virgas pagastu pārmaiņas skārušas vairākkārt. Pērnā gada otrajā pusē no darba pārvaldes vadītāja amata atteicās Vilnis Dragunas. Tika izsludināts jauns konkurss uz ieņemamo amatu, vakancei pieteicās arī līdzšinējā novada tūrisma organizatore Daiga Egle. Daiga neslēpj, ka iekšējs aicinājums un līdzcilvēku mudinājumi veikt jaunos darba pienākumus nākuši tieši laikā, jo sešos gados, kas aizvadīti tūrisma jomā, viņa jutusies sevi izsmēlusi. Kā lielāko gandarījumu novada tūrisma attīstības labā viņa atzīst sevis izlolotos novada ciemu un Priekules pilsētas tautas tērpu izgatavošanu. Krāšņais Virgas meitas un sievas tērps tagad ieņem goda vietu Daigas darba vietā – Tradīciju zālē Virgas pagasta pārvaldē Paplakā. Virdzeniece stāsta, ka viņas dzīvē līdz šim izveidojušies tādi kā piecu līdz sešu gadu darbu posmi, kad pēkšņi nāk atkal jauns darba izaicinājums un līdz ar to – viss sākas no jauna.
Vai otrreiz var iekāpt vienā upē?
Vaiņodes meitene Daiga pēc mācībām Jāzepa Vītola konservatorijā, kur apguvusi masu pasākumu režisora amatu, un neilgas darba pieredzes Vaiņodes kultūras namā nonākusi Virgā. Uz Virgas pagastu viņu atvedis vīrs, kad kopīgi sākuši savu ģimenes dzīvi, neilgi pēc laulībām ģimenē ienākuši vecākie dēli Matīss un Reinis, vēlāk - Ingus un tagad mājās nedarbus taisa jaunākais dēls desmitgadieks Eduards.
Jau iztālēm jūtams, ka Daiga nav no tām sievietēm, kuras mierīgi var darboties pa mājām, viņai vajadzīga kustība un darbošanās ar cilvēkiem. Daiga veikusi ļoti dažāda veida darbus - bijusi Krājbankas Paplakas nodaļas vadītāja, mūzikas skolotāja, Grobiņas kultūras dzīves organizatore, Liepājas teātra reklāmas menedžere, līdz pērnā gada beigām bijusi arī iepirkumu speciāliste. Jāsaka - arī par Virgas pagasta priekšsēdētāju viņa strādājusi no 2001.līdz 2005.gadam, astoņus gadus bijusi deputāte Virgas pagastā un pirmos četrus - arī deputāte jaunizveidotajā Priekules novadā. Pēc darba pagasta priekšsēdētājas amatā Daiga sākusi maģistra studijas Kultūras akadēmijā, 2008.gadā iegūts magistra grāds mākslas zinātnēs.
Daiga stāsta: “Tagad, pēc desmit gadiem atgriežoties šajā vietā, ir “deja vu” sajūta”. Viņa atzīst, ka šobrīd darba vietā jūtas novērtēta un strādā ar tādu pašu pieeju, kā to darījusi jau iepriekš: “Vislielākais darbs notiek ar cilvēkiem”. Nelielu darvas pilienu medus podā rada tas, ka tagad viņa redz to, ka ir cilvēki, kuri neaug savā attīstībā un joprojām dzīvo tāpat, kā pirms desmitgades.
Saimniekošana pagastā
Virgas pagastā šobrīd dzīvo ap 850 iedzīvotājiem, un pārvaldes vadītāja priecājas, ka pagastā atrodas arī lielākais darba vietu devējs un ražojošais uzņēmums novadā – “Kurzemes Gaļsaimnieks”. Uzņēmums ar darba vietām nodrošina ap 300 cilvēku, no kuriem liela daļa nemaz nav vietējie. Tāpat šeit darbojas daudz aktīvu lauksaimnieku un daži uzņēmumi, kuri rada pagasta iedzīvotājiem darba vietas.
Pārvaldes galvenais uzdevums ir pildīt pašvaldībai noteiktās funkcijas un sniegt pakalpojumus iedzīvotājiem, Daiga saka: “Manā un manu darbinieku pārziņā ir nodrošināt kvalitatīvus un pieejamus pakalpojumus Purmsātu, Virgas un Paplakas ciemu iedzīvotājiem.” Pagastā ir divas skolas, vairākas kultūras iestādes un saimniecības daļa, kā arī Prūšu ūdenskrātuve, par kurām pārvaldniece jūtas atbildīga. Šobrīd pagastā aktīvi notiek pagasta teritorijas un triju kapsētu sakopšanas darbi. Galvenais mērķis ir sakopt Virgas ciema centra teritoriju: “Lai gan vietējiem, gan iebraucējiem būtu, kur aci piesiet. Daba visā pagastā skaista, tikai skaistums jāizkopj un jāparāda!” Lai gan pārvaldes vadītājas darbs šodien viņai kā sievietei sākotnēji licies nepiemērots, to veicot, Daiga pārliecinājusies, ka tā nebūt nav, jo tieši saimnieciskie darbi sastāda tikai trešdaļu no darba pienākumiem: “Es vēlreiz atkārtošos - lielākais darbs ir ar cilvēkiem, viņi vēlas tikt uzklausīti un sadzirdēti. Ikviens interesējas, kādēļ lietas notiek tā un ne citādi”. Pārvaldes vadītāja rēķina, ka vidēji ikdienā kabinetā viņa pavada vien nepilnas trīs stundas, pārējais laiks aizrit organizējot dažādus darbus un risinot situācijas uz vietas. Viņa neslēpj, ka viņai piemītot īpašības, kuras daudziem nepatīkot: “Es uzreiz pamanu, ja kāds darbs nav izdarīts līdz galam vai pavirši”. Estētiska un sakopta vide ir tas, ko Daiga vēlas redzēt savā un pagasta “sētā”. Lai arī cik sirdij tīkams būtu ikdienā veicamais darbs, pašaizaugsmei Daigai trūkstot jaunu zināšanu vai prasmju apgūšanas iespēju, viņa labprāt mācītos vairāk par darba aizsardzību un personāla vadības jautājumiem.
Aktīvā atpūta - dzīves pamats
Šķiet, ka kultūra un tās izpausmes Daigai ir “asinīs”, viņa to arī atzīst un savu brīvo laiku labprāt pavada dažādos teātra un koncertu apmeklējumos, tagad plauktiņā stāvot nopirktas biļetes un Daumata Kalniņa un Raimonda Paula koncertiem Rīgā.
1.maijā jau sesto gadu Priekulē sagaidīsim veloentuziastus no visas Latvijas, lai piedalītos “Priekules MTB velomaratonā”. Pasākuma apmeklētāji noteikti ir ievērojuši, ka šo pasākumu organizē un vada biedrība “Priekules veloklubs”, kurā aktīvi darbojas 20 cilvēki. Velomaratona idejas autors bijis biedrības “Pārcēlājs” vadītājs Inārs Jaunzems, kas gan pēdējos gados darbojas savā biedrībā. Aktīva velokluba dalībniece ir arī Daiga, kura ik gadu šo pasākumu vada: “Man ir sajūta, ka šo pasākumu esmu izauklējusi”. Tomēr pats velosportošanas sākums 2010.gadā viņai nav licies saprotams, pirmais velosipēds, kā Daiga saka “nopircies” tūlīt pēc pirmā velomaratona.
Sarunas laikā jūtams, cik svarīga Daigai ir lielā ģimene un kopīgu atmiņu veidošana, ar sirsnību viņa stāsta, kā dzīve veidojusies vecākajiem dēliem, kuri izvēlējušies studēt un strādāt tik dažādās jomās – pārtikas produktu mārketingā, ceļu, tiltu un kokapstrādes inženierijās. Daiga ir pārliecināta, ka vienam no galvenajiem mērķiem dzīvē vajadzētu būt labas izglītības iegūšanai, ko viņa ar vīru veicinājuši saviem dēliem. Pārvaldes vadītāja atzīst, ka visos viņas darbos un amatos panākumus gūt un komunicēt ir palīdzējusi izglītība, par kuras iegūšanu viņa ir pateicīga saviem vecākiem un ģimenei.
Nu jau teju pusotru gadu viņu un ģimeni priecē mazmeitiņa Emīlija. Mazmeitiņai ir tā laime piedzīvot triju vecvecmāmiņu un vecvectēva uzmanību un mīlestību. Tāpat Daiga reizi trijos gados organizē daudzskaitlīgu mammas puses Iņņu – Kaļķu dzimtas radu saietu, kas 2017.gada vasarā notiks jau astoto reizi. Liela laime Daigai ir abu vecāku atbalsts un klātbūtne, kuriem novēlētu Saules mūžu. Daiga atzīst, ka viņas dzīves moto ir tēva vārdi: “Dari, ko darīdama, bet dari tā, lai aiz Tevis kaut kas paliek.”
Līga Svara un Inga Dārzniece