Aktualitātes

Notiek sabiedriskā apspriešana par ĢMO audzēšanu

 Notiek sabiedriskā apspriešana par ĢMO audzēšanu

Priekules novada pašvaldības dome ar 2015.gada 26.februāra lēmumu paziņo par nodomu noteikt aizliegumu ģenētiski modificēto kultūraugu audzēšanai visā Priekules novada teritorijā un izsludina sabiedrisko apspriešanu līdz 2015.gada 27.aprīlim.

Tās laikā ikviens var paust savu viedokli par ģenētiski modificētu organismu audzēšanu vai neaudzēšanu novada teritorijā. Savus ierosinājumus par vai pret aizlieguma noteikšanu izteikt iesniedzot rakstiskus iesniegumus Priekules novada pašvaldībā darba laikā.

Iesnieguma veidlapa>>>

Ģenētiski modificēti organismi (ĢMO) ir radīti, mākslīgi ievadot atsevišķus gēnus kultūraugos, lai tos pasargātu no kādas slimības vai kaitēkļa vai palielinātu vitamīnu, cietes vai eļļas daudzumu, tādējādi cerot uz ražas pieaugumu. Taču šāda modifikācija pati par sevi ražību nepalielina. Jāņem vērā, ka ar ģenētiski modificētu organismu izstrādāšanu un sēklu tirdzniecību nodarbojas pasaules lielākās lauksaimniecības ķimikāliju ražotājas kompānijas, tā cenšoties vairāk nopelnīt. No ģenētiski modificētiem kultūraugiem sēklas pavairošanai nevar iegūt, tās katru gadu jāpērk no jauna.

Nav piepildījies cerētais, ka ģenētiski modificēti organismi prasīs mazāk pesticīdus un fungicīdus, toties pastāv reāli draudi sabojāt tuvumā augošu parasto kultūraugu šķirnes, jo ģenētiski modificēti organismi ietekmē bites, putnus, grauzējus, augu daļas pārnēsā vējš un izplatību palielina ražotāji, kas neievēro normatīvos aktus un buferzonas. Latvija joprojām lepojas ar salīdzinoši tīru vidi, un pieprasījums pēc veselīgas pārtikas pieaug, taču jāņem vērā fakts, ka ar soju un kukurūzu lopbarībā, kā arī sojas un kukurūzas īpatsvaru dažādos cilvēku pārtikas produktos, piemēram, eļļā, margarīnā, majonēzē, mērcēs, konfektēs, pārslās un citur, mēs jau uzņemam ģenētiski modificētus organismus.

Priekules novada pašvaldība izsludina sabiedrisko apspriešanu, kuras laikā ikviens var paust savu viedokli par ģenētiski modificētu organismu audzēšanu vai neaudzēšanu novada teritorijā līdz 2015.gada 27. aprīlim.

 

Atpakaļ