Notikumi

Jau trešo gadu pie Kalētu skolas plīvos Zaļais karogs.

 

2011. gada septembrī Kalētu skola pirmo reizi saņēma  starptautiski atzīto ekoskolu Zaļo karogu. Zaļais karogs ir ekoskolu augstākā balva par iepriekšējā mācību gada sasniegumiem dabas daudzveidības saglabāšanas un ilgtspējīgas attīstības jomā.

Karogu piešķir tikai uz nākamo mācību gadu, kura laikā jāturpina darboties un jāpierāda, ka skola ir cienīga Zaļo karogu paturēt.

Tāpēc arī 2013. gada pavasarī iesniedzām atskaiti par daudzajiem un dažādajiem mācību gada laikā paveiktajiem zaļajiem darbiem. Kompetenta komisija no Vides izglītības fonda visu atbildīgi un nopietni izvērtēja un 9.septembrī saņēmām apsveikuma vēstuli ar ziņu, ka mūsu skolai piešķirts starptautiskais ekoskolas sertifikāts un aicinājumu 2.oktobrī ierasties Rīgā Latviešu Biedrības namā uz Ekoskolu apbalvošanas ceremoniju.

2.oktobra rītā braucām uz Rīgu saņemt vai nu Ekoskolas sertifikātu un diplomu vai Ekoskolas sertifikātu un Zaļo karogu. Ceremonijas svinīgā daļa bija skaista. Apbalvošana notika pa Latvijas novadiem - Vidzeme, Latgale, Zemgale, Kurzeme. Bijām satraukti - saņemsim karogu, vai diplomu? Beidzot sagaidījām to skaisto mirkli, kad Vides izglītības fonda pārstāvniecības Latvijā vadītājs un Ekoskolu programmas vadītājs mums pasniedza Zaļo karogu.

Tad noskatījāmies  videofilmas par dažādiem vides izglītības pasākumiem un devāmies uz Zemkopības ministriju, kur Ekoskolas ielūdza politiķus uz zaļu un veselīgu pusdienu gatavošanu. Tāpēc mums bija jāņem līdzi groziņš ar Latvijas laukos augušas pārtikas produktiem. Tā bija akcija „Veseli ēduši! Zaļas un veselīgas pusdienas Latvijas nākotne”.

Akcijas mērķis - pievērst uzmanību vietējās un ekoloģiskās pārtikas nozīmei skolu ēdienkartēs un mudināt mainīt esošo likumdošanu, kas rada ierobežojumus šādas pārtikas iegādei.

Akcija pulcēja  vairāk kā 200 skolēnus un skolotājus, kuri kopīgi ar Latvijā pazīstamiem pavāriem pagatavoja pusdienas no līdzpaņemtajiem sezonālajiem Latvijas dārzeņiem. Pusdienu gatavošanā kopā ar Ekoskolu jauniešiem piedalījās arī pārstāvji no Zemkopības, Izglītības un zinātnes, Veselības, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijām.

Lielpusdienu gatavošanu vadīja trīs Latvijā populāri pavāri – restorāna Monhe Negro šefpavārs Hose Havjers Monsurs Garsija - meksikānis, kurš jau 30 gadus strādā par pavāru, no tiem – 20 gadus Latvijā un kafejnīcas. “Tvaiks” šefpavārs Kārlis Celms - amerikāņu izcelsmes latvietis no Sietlas, kurš ļoti augstu vērtē Latvijas pārtikas kvalitāti un daudzveidību un iespēju gatavot ēdienus no vietējiem produktiem, atrodot visdažādākos veidus, kā tos pagatavot. Kā arī “Eco Catering” galvenais šefpavārs un dibinātājs Rihards Frīdenbergs Kalniņš, kurš uzskata, ka ar ekoloģiski tīrajiem produktiem mēs vienlaicīgi mīlam gan dabu, gan sevi. Šefpavāri bija ļoti atraktīvi, labsirdīgi, un interesanti. Arī Latvijas augstākās amatpersonas čakli darbojās kopā ar mums, un preses fotogrāfi mūs fotografēja.

Pusdienas tiešām izdevās garšīgas. Savus ieteikumus un vēlējumus ministriem salikām kastītē, ko viņiem nogādās. 

Mājās braucām priecīgi, laimīgi, un apņēmības pilni turpināt aktivitātes  starptautiskajā ekoskolu saimē, lai karogu saglabātu arī uz nākamo 2014./2015. mācību gadu.

Kalētu ekoskolas ekopadome izsaka pateicību katram Kalētu pagasta iedzīvotājam un katram Kalētu skolas skolniekam,  skolotājam un darbiniekam, kuri taupīja elektroenerģiju, siltumu, rūpējās par apkārtnes sakopšanu, šķiroja atkritumus, iepazina dabas skaistumu un daudzveidību un saudzēja to, izaudzēja veselīgu pārtiku savā dārzā, stādīja un kopa kokus un krūmus, kuri, augdami un zaļodami, vairoja skābekļa daudzumu atmosfērā.

Laura Ķere, Linda Juzupa, Ieva Cērpa un Alīna Nellija Sedola- Kalētu Ekoskolas  EKO- padomes pārstāves

 FOTO  

Atpakaļ