Kultūras notikumi

Barikādes - Latvijas neatkarības atgūšanas visspēcīgākais simbols

Latvijai Brīvība izmaksāja astoņu cilvēku dzīvības, Lietuvai šī bilance ir vēl skarbāka. Tā ir visnežēlīgākā janvāra barikāžu stāsta lappuse. Bet šis stāsts pašos pamatos ir par drosmi. Ap 50 tūkstošiem cilvēkiem piecēlās no dīvāna un devās uz Rīgu, nezinot, kas viņus sagaida. Noklausījušies Daiņa Īvāna un Romualda Ražuka aicinājumu Latvijas Radio, Latvijas iedzīvotāji pulcējās Doma laukumā, pie televīzijas torņa Zaķusalā un Rīgas ielās stratēģiski svarīgo objektu aizsardzībai.  Neticamā ātrumā tika uzslietas barikādes.

Bet simti tūkstoši - sievas, bērni, vecāki savos mājokļos pie televizoriem un radio aparātiem sasprindzinājuši uztveri, sekoja līdzi visam, kas notiek galvaspilsētā. Tolaik jau nebija to gadžetu, kurus tik ierasti lietojam šodien – mobilie un planšetes un paredzēt nevarēja neko.

            „Tas bija ārkārtīgas spriedzes laiks. Un tomēr mēs katrs bijām savā īstajā, Latvijas valstij noderīgajā vietā. Mēs katrs uzņēmāmies šo pašam sev uzticēto vietu nosargāt Latvijas brīvības un mūsu neatkarības vārdā! Un tas mums izdevās!” teica Ģirts Valdis Kristovskis, bijušais Saeimas deputāts, Aizsardzības ministrs, Zemessardzes komandieris.

2019. gadā šis valstsvīrs pagodināja ikgadējo Priekules novada atmiņu sarīkojumu „Plecu pie pleca”, kas notika Purmsātos. Var teikt, ka šis sarīkojums, kas ik gadu notiek kādā no novada pagastiem un kur pulcējas visi barikāžu dalībnieki no Priekules novada, savā ziņā ievada gada kultūras dzīves gada sarīkojumu plānu. Atmiņās dalījušies ielūgtie viesi – Dainis Īvāns, Romualds Ražuks, Odisejs Kostanda, Elita Veidemane un citi.

Par nožēlu 2021. gadā COVID ar saviem ierobežojumiem ir pārvilcis svītru pulcēšanās un atmiņu priekam. Bet mēs neļāvāmies. Kamēr atmiņas ir dzīvas, šo cilvēku pārdomas ir svarīgas un dārgas arī jauniešiem, kas dzimuši pēc 1991. gada janvāra dienām. No visiem Priekules novada pagastiem ir uzrunāti cilvēki, kas atminēsies janvāra barikādes. Tiks apkopoti arī pirmatnējie saraksti ar cilvēku vārdiem, kas piedalījušies satraucošajos janvāra notikumos. Nav pieļaujams, ka piemiņa izgaist kopā ar barikāžu ugunskura dūmiem.

2021. gada janvārī un februārī kopā ar televīzijas žurnālisti Selgu Dreimani un operatoru Edvīnu Sveili esam  restaurējuši Bunkas, Virgas, Kalētu, Gramzdas un Priekules barikādnieku atmiņas. Tagad viss materiāls jācaurskata un jāieauž vienotā scenārijā par šo drosmīgo ļaužu neatlaidīgo rīcību janvāra dienās pirms 30 gadiem. Optimistiski ceram, ka pavasarī vīruss atkāpsies un varēsim sarīkot filmas pirmizrādi un kopā priecāties par satikšanās brīdi tradicionālajā sarīkojumā „Plecu pie pleca”.

 

Fotogalerijas par barikāžu atmiņu stāstu filmēšanu:

 

Gundars Venens,

Priekules novada kultūras nodaļas vadītājs

Atpakaļ