Aktualitātes

Mūsdienīgs ielu apgaismojums Priekulē un tās apkaimē

Novembrī Dienvidkurzemes novada bijušā Priekules novada teritorijā (Priekules pilsētā un pagastā, Bunkas pagastā, Virgas pagastā, Gramzdas pagastā un Kalētu pagastā) veikta ielu apgaismojuma modernizācija, pārejot uz ekonomisko LED apgaismojumu.

*Bijušā Priekules novada teritorijā nomainīti vecie, neefektīvie nātrija un dzīvsudraba gaismekļi pret jauniem un moderniem LED gaismekļiem.

Bijušā Priekules novada iedzīvotāji noteikti būs pamanījuši, ka diennakts tumšajā laikā pilsētas un pagastu ielas ir kļuvušas krietni gaišākas un patīkamākas. Šis rezultāts ir pateicoties tam, ka visā bijušā novada teritorijā nomainīti vecie, neefektīvie nātrija un dzīvsudraba gaismekļi pret jauniem un moderniem LED gaismekļiem.

Saskaņā ar iepirkuma rezultātiem ielu apgaismojuma modernizācijas darbus veica energoefektivitātes pakalpojumu sniegšanas kompānija “RCG Lighthouse”, kas ir Baltijas līderis ESCO pakalpojuma ieviešanā apgaismojumam.

Projekta galvenais mērķis bija panākt pēc iespējas lielāku elektroenerģijas ietaupījumu, vienlaikus uzlabojot ielu apgaismojuma kvalitāti. Projekts realizēts, izmantojot mūsdienīgo ESCO investīciju modeli. Tas nozīmē, ka pašvaldībai nav jāmaksā uzņēmējam uzreiz. Visus ar apgaismojuma modernizāciju saistītās investīcijas nodrošina uzņēmējs par savu naudu, bet pašvaldība no ietaupītā par elektrību samaksās uzņēmējam. Tādējādi pašvaldība darbu veicējam nemaksā par uzstādīto infrastruktūru, bet gan maksā no līdzekļiem, kas veidojas par ietaupīto elektroenerģiju.

Novembrī pabeigti ielu apgaismojuma modernizācijas darbi: uzstādītas jaunas, modernas LED ielu apgaismojuma lampas, kas padarīja ielas ne tikai gaišākas, bet arī drošākas. Rezultātā uzlabots apgaismojuma vienmērīgums, apgaismojuma intensitāte un uzlabojusies satiksmes drošība. Vecajiem nātrija gaismekļiem raksturīga dzeltenīga gaisma, bet LED ielu apgaismojuma lampām ir neitrāli balta gaisma. Arī gaismas kvalitāte ir labāka, jo izstarotās gaismas daudzums pret esošo jaudu ir daudzreiz lielāks. Kā arī jaunajos gaismekļos ir uzstādīti vadības bloki, kas maina gaismas intensitāti. Tas nozīmē, ka konkrētās diennakts stundās, kad ir izteikti samazināta auto un cilvēku plūsma, izstarotās gaismas intensitāte ir samazināta, radot vēl papildu enerģijas ietaupījumu līdz 50 procentiem. Tas nemazina gaismas kvalitāti, bet paliek nedaudz tumšāks, taču cilvēka acs to īpaši nejutīs.

Kopā visā bijušā Priekules novada teritorijā nomainīti 488 ielu gaismekļi. Realizētā projekta rezultātā plānotais ietaupījums naudas izteiksmē ir nedaudz virs 200 tūkstošiem eiro 10 gadu periodā. Ņemot vērā šobrīd pieaugošās elektrības cenas, paredzams, ka nākotnē ietaupījums būs vēl lielāks. Pašvaldības virzītais un veiksmīgi realizētais apgaismojuma modernizācijas projekts 10 gados samazinās CO2 izmešus par 790 tonnām, tādā veidā palīdzot Latvijai tiekties uz nosprausto klimatneitralitātes mērķi 2050. gadā.

Bijušā Priekules novada teritorija iegūst mūsdienīgu un atbilstošu apgaismojumu un būtiski ietaupa budžeta līdzekļus uz elektroenerģijas izmaksām, kurus novirzīt citu nozīmīgu sfēru ātrākai sakārtošanai, kā arī kļūst dabai draudzīgāks jeb “zaļāks”.

 

Atpakaļ